Blog

4 věci, které může Brno udělat, aby tvůj podnik prosperoval (a které jinde ve světě fungují)

4 věci, které může Brno udělat, aby tvůj podnik prosperoval (a které jinde ve světě fungují)

Říkáš si, že tebe, jako provozovatele malého podniku, se komunální volby netýkají? Opak je pravdou! Podívej se na následující 4 věcí, které můžeš po Brnu chtít, aby pro tebe zařídilo.

1)Veřejný informační portál pro podnikatele

Jaké papíry potřebuješ – finančák, hygiena, pojištovny, řezení leteckého provozu,… (Pokud chceš rozvážet pizzu dronem, tak se o tebe začne jistě zajimat i poslední zmíněná instituce) Jestli se zrovna pokoušíš rozjet nový podnik, určitě by se ti hodil jeden velký přehled, kde najdeš všechny potřebné informace na jednom místě. Jen si to představ: daně, povolení od úřadů, kontakty na organizace, které ti můžou pomoci. Připadá ti, že chtít něco takového od radnice je utopie?

Kde to funguje:

Detroit posledních pár let možná není prvním městem, které se ti vybaví ve spojitosti s bujícím podnikatelským prostředím. Ale vedení města dělá, co může, aby tuto situaci změnilo. Proto zprovoznili službu Bizgrid – kromě webové aplikace vychází také jako tištěná brožura, která je k dostání na kontaktních centrech pro podnikatele (vida, další věc, kterou Brno postrádá). Detroitští podnikatelé zvolí vývojové stadium svého byznysu, zvolí, s čím potřebují poradit a aplikace už vyplivne kontakty na specializované organizace a další dokumenty. A Detroit není jediné město s tímto přístupem.

Ilustrační fotografie mého kamaráda, když jsem mu stručně zaznačil, co všechno je potřeba vyřídit k otevření baru v centru Brna.

2) Konzultace pro podnikatele

Veřejně přístupné zdroje můžou mít i jinou podobu než portálu nebo brožurky. Nabízí se například možnost individuálních konzultací, protože každý podnik je unikát, a ne vždycky ti můžou pomoct univerzální rady, byť sebelépe míněné. Takže ať už se potýkáš s čímkoliv, ať už to jsou pravidla nastavené samosprávou nebo státem, potřeba financování nebo cokoliv jiného, hodilo by se mít po ruce někoho, kdo ti poradí.

Kde to funguje:

I v Seattlu si městští zastupitelé uvědomili význam silné lokální ekonomiky na zdravý rozvoj města. Tým pro rozvoj malých podniků pravidelně obchází firmy ve městě, identifikuje jejich potřeby, překážky, na které pravidelně naráží a poskytuje jim individuální konzultace takříkajíc „jeden na jednoho.“

No jo, ale, co když s ničím přímo poradit nepotřebuješ? Všechna povolení máš a vidina potřeby shánět nové tě neděsí (haha, to tak), přístup k novým způsobům financování nepotřebuješ (opakuji: haha, to tak), znamená to snad, že neexistuje nic, s čím by ti město mohlo pomoct? Vlastně, i krom rad a doporučení toho pro tebe Brno může udělat až až.

3) Veřejné akce

Málo čím vejde tvůj podnik do povědomí jako pomocí menšího festivalu ve tvém okolí. Jestli děláš přímo v gastru nebo pohostinství, tak to pro tebe taková open air party znamená nové zákazníky, a i recenze na Google, které jsou důležité mimo jiné i pro to, aby tě noví zákazníci lépe našli ve vyhledávači. Pokud tvůj obor není právě jídlo a ubytování, i tak ti může venkovní akce prospět. Jenom to, že potenciální zákazníci uvidí tvoji prodejnu na vlastní oči zvyšuje šanci, že se pak do ní vrátí, když od tebe budou něco potřebovat.

U takovýchto akcí pro veřejnost je očividně cílem skloubit to nejhorší z čekání na zpožděný let a čekáním v koloně, ale lidé si to přitom zaručeně budou užívat.

Kde to funguje:

V tomhle případě opravdu nemusíme chodit daleko. V Brně podobná akce už existuje, ale není důvod, proč jich nechtít víc, ne? Bavíme se o Minská open, akci pořádané Městskou částí Brno-Žabovřesky. Radnice každý rok uzavře Minskou ulici, a místo šalin a aut se do ní nastěhují kapely, stánky s rozličným jídlem a pitím a samozřejmě stovky a stovky návštěvníků ochotných nechat na této akci nějakou korunu. Proč nechtít i po tvojí městské části, aby toto udělala? Prospívá to jak podniku, tak lidem, a tím pádem samozřejmě i městu.

4) Omezení přístupu velkých podniků

Hejty na korporace jsou v CERES už tak trochu evergreen, ale proč si to nepřipomenout znovu: Oblíbeným argumentem politiků, kteří se podbízí obrovským nadnárodním korporacím je, že vytvoří řadu pracovních míst (ne tak úplně), zrychlí ekonomiku (právě naopak) a zlepší celkové zdraví ekonomiky (vůbec).

Kde to funguje:

I když najít město, ve kterém není ani jeden řetězec může být v dnešní době těžké, a dost možná i nemožné, existují i v ČR místa, kde se lidé příchodu takových goliášů brání. Například v Chocni nebo i u nás v Bystrci.

Možností, jak Brno může tvůj podnik podpořit je nepřeberně, vždyť nakonec, město je tady pro nás. Napadlo tě ještě něco, jak může Brno podpořit malé podniky? Dej nám vědět!

Máš ty nebo někdo ve tvém okolí malý podnik, o kterém si myslíš, že by Brňákům neměl utéct? Zapiš se do Mapy lokální ekonomiky a připoj se mezi ostatní podnikatele, kteří tvoří autentickou brněnskou atmosféru!

A určitě sleduj profil CERES na Facebooku, ať ti neunikne žádná novinka!

Posted by Andrej Bóna in Blog
Případ Blackpoolu

Případ Blackpoolu

převzato z webu https://cles.org.uk/ — Přeložila Anna Mikulenková

 

Při návštěvě jsem se nemohl ubránit pocitu, že město – kdysi oblíbená prázdninová destinace jednoho z pěti Britů – se stalo pustinou, alespoň pokud jde o ekonomické a sociální příležitosti.  Exploze levných letů do Evropy zpustošila blackpoolský turistický průmysl a na něm spostavenou ekonomiku  (a totéž se přihodilo i jiným pobřežním městům napříč celou zemí). Výsledná chudoba plodí a přitahuje řadu sociálních problémů, od drogové závislosti po zločin.

Role vlády

Vláda sice projevuje obavy, ale jedná málo. Politiky centrální vlády, které se týkají této aglomerace, vedly ke vzniku „superhvězdných měst“ jako Manchester, v nichž panuje vyšší produktivita práce, ale také vyšší životní náklady (které často převáží vyšší výdělky obyvatel).  Toto vše vede k rostoucí nerovnováze mezi několika superhvězdnými městy a jejich centry a „zapomenutými místy“, která trpí stále větším nedostatkem.

V časech před vzestupem sociálního státu by méně mobilní obyvatelé těchto chudých a znevýhodněných „zapomenutých krajů“ čelili obtížné volbě mezi stěhováním za prací a nouzí. Sociální stát můžeme chápat nejen jako politickou instituci mající za cíl mírnit nejbrutálnější projevy kapitalismu, ale také jako orgán, který lapil lidi v oblastech s nízkými životními náklady, protože i zde zaručuje přežití.

Jaká politika pomůže?

Podle ekonomické teorie by se pracující z méně produktivních částí země měli přestěhovat do těch produktivnějších. Vláda by jejich odchod mohla podpořit legislativními prostředky. Stěhování za prací ovšem znamená přetnutí sociálních vazeb s přáteli a rodinou. A i kdyź už se lidé k tomuto kroku odhodlají, bydlení v superhvězdných městech je stále nedostupnější.

Vlády by se měly soustředit na rozvoj silných, odolných ekonomik všude tam, kde lidé právě žijí, a ne je nutit k volbě mezi prací a jinými sociálními vazbami. Blízkost rodiny bude s postupem času stále významnější, protože populace stárne a každému se zvyšuje pravděpodobnost, že se bude muset starat se o zestárlé příbuzné.

Nemůžeme očekávat, že situaci zanedbaných regionů zlepší iluzorní prokapávání bohatství. Podpora superhvězdných měst jen dále prohloubí nerovnosti mezi regiony. Vláda by se ve svém přístupu k ekonomickému rozvoji měla zaměřit spíše na místní okolnosti než na jednotlivce, kterým (přidělením další sociální pomoci, reformou pracovního trhu) pomáhá z chudoby.

CLES ukázal, jak lze pomocí „kotevních institucí“ lokálně kumulovat bohatství, což vede ke zvýšení útraty (a následně zaměstnanosti a společenského prospěchu). Tento proces přitom nevyžaduje žádné nové výdaje ani legislativu. V průběhu příštích měsíců bude CELES hodnotit efektivitu Council´s Transience Project, který je zaměřen na podporu přehlížených a zranitelných obyvatel, kteří žijí v mnoha sdílených domácnostech mimo záchytnou síť sociálních služeb.

Vzhledem k oslabení libry a následnému zdražení zahraničních zájezdů po volbě pro brexit by Blackpool možná mohl profitovat z Britů, kteří budou mít zájem o dostupnou dovolenou u moře. Pokud ovšem někdy máme znovu „mít věc pod kontrolou“, politici musí plně docenit význam místa, a  zaměřit se na komunitně ukotvenou rozvojovou ekonomickou politiku, která bude řešit problém nerovnosti mezi regiony.

Posted by Andrej Bóna in Aktuality, Blog, 0 comments
Máte malý podnik a Facebook? 4 trendy na sociálních sítích, které vám nesmí utéct

Máte malý podnik a Facebook? 4 trendy na sociálních sítích, které vám nesmí utéct

Ať už vlastníte hospodu, květinářství, knihkupectví nebo programujete aplikace, určitě víte, že jedním z největších problémů, se kterým se musíte vypořádat, je odpovědět si na otázku: „Jak přesvědčím lidi, že se o mě mají zajímat?“ Existuje na tisíc způsobů, jak na svůj podnik přivést pozornost a není lehké správně vybrat ty z nich, které budou fungovat právě pro vás. Skoro určitě jste už ale někdy koketovali s reklamami na Facebooku a jinými formami marketingu na sociálních sítích. Pokud se vám tento způsob propagace osvědčil, zde najdete pár bodů, které budou hrát v roce 2018 na sociálních sítích významnou roli.

1)    Živá vysílání tu s námi zůstanou

Živá vysílání jsou jednoznačně na vzestupu – 14 % marketérů s nimi experimentovalo v roce 2016, letos už to byla polovina. Jestli do této poloviny zatím nepatříte, tak ještě před silvestrem je správná doba na přehodnocení tohoto rozhodnutí. Právě na loňského silvestra totiž celková sledovanost živých vysílání na Facebooku trhala rekordy.

V našich končinách je zatím nejpoužívanějším nástrojem k živému vysílání Facebook, ale nesmíme pustit ze zřetele, že velmi populární Instagram a Twitter spustily své nástroje pro živá vysílání na konci roku 2016.

Hlavním přínosem živých vysílání je, že vám umožňují přenášet v reálném čase záběry z událostí, které se u vás konají. Dalším využitím této služby může být například live ukázky nových produktů nebo jakákoliv činnost, kterou cílíte na posílení pouta mezi zákazníkem a vaší značkou.

2)    Aplikace pro zasílání zpráv si vydobyly svoje místo mezi ostatními hlavními komunikačními kanály

Pokud považujete aplikace pro zasílání zpráv jako Messenger, WhatsApp nebo WeChat za pouhé alternativy, zamyslete se znovu. Aplikace pro zasílání zpráv používají čtyři miliardy lidí po celém světě, a pro každý malý podnik jsou obrovskou příležitostí.

Pro příklad běžnou emailovou kampaň otevře 20% lidí, zatímco zprávy od chatbota otevřelo 88 % zákazníků. To už je dost působivé, že?

Ale možnosti těchto aplikací přesahují pole marketingu. Jako další užití se přímo nabízí možnost komunikovat se zákazníkem jeden na jednoho přes chat, což zcela mění fungování péče o zákazníky. Zákazníci tak už nemusejí čekat, než se dovolají na linku, nebo než se vyřídí jejich email.

Nakonec, pokud se problémy zákazníků vyřeší rychle, je mnohem větší šance, že se k vám budou raději vracet.

3)    Prodej přes sociální sítě se stane zásadní cestou prodeje

Ať už nabízíte přímo vaše služby, výrobky nebo vouchery, není dobrý nápad opomenout fakt, že Facebook, Twitter, Instagram a Pinterest umožňují uživatelům pořizovat zboží přímo ve svých aplikacích.

Podle výzkumů společnosti Aimia, 56 % zákazníků sleduje značky na sociálních sítích, aby se zorientovali na trhu se zbožím, které poptávají.

Ani lokální podniky a podnikatelé by neměli zůstat pozadu za technickými start-upy, které tuto možnost poskytovanou sociálními sítěmi hojně využívají. Lidé přicházejí na sociální sítě, aby byli v kontaktu se zajímavým obsahem, takže není špatný nápad sdílet příspěvky jako například „Nápady na vánoční dárky“, než jako pouhý obrázek produktu s odkazem „Kupte nyní!“.

4)    Zvýší se konkurence mezi reklamami na smartphonech

Velikáni sociálních sítí chystají novinky ve způsobu zobrazování placených reklam. Zde jen to nejdůležitější:

  • Facebook pozměnil svůj algoritmus tak, že nyní budou mezi zobrazenými placenými příspěvky preferovány ty, které se zobrazily i rodině nebo přátelům. To znamená, že marketing na Facebooku bude muset být mnohem kreativnější, aby opravdu zaujmul.
  • Twitter hodlá dál experimentovat s novými přístupy k reklamám, jako jsou například sponzorované hashtagy.
  • Instagram spouští Shoppable Instagram – nástroj pro nakupování přímo v aplikaci.

Závěr

Co nám z toho všeho ve výsledku vyplývá? Není žádný med vést podnik v době jako je tato, ale jestli něco může ulehčit podnikatelům život, tak by to právě z části mohly být sociální sítě a marketing na nich. Jedná se o relativně levný způsob, jak oslovit mnoho potenciálních zákazníků, ale kampaně musí být provedeny správně.

Dejte si tedy do nového roku předsevzetí: Zkuste se zviditelnit na více sítích, nebojte se experimentovat.

Poučili jste se z tohoto článku? Pokud ano, nezapomeňte ho označit „To se mi líbí“, aby ho mohlo najít více lidí.

 

Posted by Andrej Bóna in Blog, 0 comments
Jak se bydlí v Kocourkově

Jak se bydlí v Kocourkově

Ve světě existuje řada míst, která by člověku neměla uniknout. Některá z nich označíme jako nádherná (zelenající se pastviny Alp nebo malebná mořská pobřeží), některá jako pozoruhodná (Benátky s jejich karnevaly nebo nikdy neusínající New York) a jiná jsou zkrátka a dobře prostě divná.
Na divných lokalitách je zajímavé to, že jsou svým vlastním výstředním způsobem fascinující. Ovšem místo, které vypadá jako dobrá volba při výběru zážitkové dovolené, nemusí být (a dost dobře ani není) ideálním místem k bydlení. A to doslova.

Welcome to my world

S přítelkyní jsme se rozhodli metaforicky vyletět z hnízda a osamostatnit, jak se sluší lidem našeho věku. Oběma je nám 22 let, ona pracuje na plný úvazek, já jsem student se dvěma brigádami, které dohromady dají časovou náročnost půl úvazku. Celkem si takhle přijdeme tak na cca 1,5násobek průměrné čisté měsíční mzdy.

Takže jsme si načrtli obrázek našeho budoucího bytečku – 2+1, minimalisticky zařízenej, však víte. Ovšem jak se dalo čekat, nic není tak jednoduché, jak si vysníme. Nakonec kdyby bylo, tak by se tenhle článek nejmenoval „Jak se bydlí v Kocourkově,“ ale „Jak je úplně v pohodě najít si pěkný bydlení, vážně, ani jsem se u toho nezapotil“.

Draft původního článku, který jsem chtěl napsat

Nájem roste jako z vody

První, na co člověk při hledání střechy nad hlavou narazí, je fakt, že stejně jako všeobecně rostou platy, tak rostou i nájmy. Rozdíl mezi nájmem v Brně dnes a před rokem dělá 6,5%, což na absolutní čísla dělá u bytu o rozloze 60m2 podražení o 840 korun na měsíc.

Samozřejmě, někteří lidé by mohli podotknout, že je sice pravda, že ceny nájmů rostou rychle, ale to je ovšem vykompenzováno i růstem platů. Ty se od loňska v Jihomoravském kraji zvedly o 7,4%, což je nárůst dokonce větší než u ceny nájmů.

Názorná ukázka

To sice pravda být může, ale nesmíme zapomínat, že byt sám o sobě je de facto pouze jenom velké prázdné nic mezi čtyřmi stěnami, ve kterém je ke všemu ještě zima. A tady přichází háček. Cena elektřiny se za poslední rok zvedla o 24%, což je podstatně víc, než rychlost růstu platů. Vývoj ceny zemního plynu není tak drastický, zde cena poporostla „pouze“ o 8%.

Pokud má člověk to štěstí a hospodaří s průměrnou čistou měsíční mzdou Jihomoravského kraje, která je 21 410 korun a chce si pronajmout byt o rozloze 60m2, čeká ho placení nájmu v průměrné výši 13 740, energie okolo 2 500 a k tomu ještě internet za průměrně 430 korun. To vše dohromady tedy dává průměrné měsíční náklady na bydlení 16 670 korun, což činí takřka 78% průměrných měsíčních příjmů jednotlivce.

Tím se náš průměrný jednotlivec dostává do situace, že jen za to, aby neumrznul a měl kde spát, musí dát víc než tři čtvrtiny svých měsíčních příjmů. Na všechno ostatní mu teď zůstává 22% jeho měsíčního platu. A tak na kvalitní zdravé jídlo, oblečení nebo nedej bože úspory nezbývají peníze.

Jak se s tím srovnáváme?

Různě. Hned se nabízí možnost sdílení bydlení, což je právě příklad mě a mé přítelkyně. Jako mladý pár máme dohromady víc než jeden pan průměrný, což nám umožní nájem utáhnout. Ale řadě lidí i prosté dělení nájmu napůl nebo hospodaření se dvěma platy nemusí stačit, mimo jiné i proto, že nejčastěji pobíraná mzda (mediánová) se pohybuje kolem 17 000 korun. Potom je potřeba být při domácím hospodaření poněkud „kreativnější,“ co se týká nakupování potravin, popřípadě si najít druhou práci.

Takže pokud nemáme možnost hospodařit se dvěma platy, dostáváme se do situace, kde se musíme buďto vzdát soukromí nebo volného času

Můj dům, můj trezor

S neustále se zvyšující hodnotou nemovitostí, ať už domů nebo bytů, je očividné, že je řada lidí považuje za dobrou investici. TO, co se na první pohled může zdát jako neškodný způsob ochrany vlastního jmění, má ve svém výsledku celospolečenský negativní dopad. Lidé, kteří totiž nemovitost vlastní, aniž by ji používali jinak než jako vylepšené prasátko, zdražují ceny nájmů pro celý zbytek trhu. To dokonce vede až k tomu, že 17% všech domů v ČR je neobydlených. U bytů je situace mírně lepší, ve 14% v nich nežije ani noha.

Mysli jinak… lokálně

Tak už víme, jak se věci mají. Bytů je málo, nájmy jsou vysoké a platy zase nízké. K tomu všemu si ještě svůj díl koláče ukrajují realitní agentury a jako třešinka na dortu, pokud chce někdo sdílené bydlení, tak si zadělá na problém, protože nic takového české zákony neznají.

Jednomu se z toho dělá špatně. Bydlení je základní lidské právo, a přesto jenom jeho provoz stojí většinu příjmů jednotlivce.

Máme jinou možnost, než sednout si na podlahu našich předražených prázdných kvádrů, kterým říkáme byty a rozbrečet se?

Dost možná ano.

Po celém světě existují samoorganizované lokální iniciativy, které se snaží učinit bydlení přístupnějším.

A světe div se – funguje to! Jako příklad si můžeme vzít španělskou vesnici, kde funguje družstvo, které pronajímá byty za desítky euro na měsíc.

A přesně o tuto se změnu se v CERES snažíme. Hledáme způsoby, jak zlepšit kvalitu života pro co nejvíce lidí. Chcete vědět, na co jsme přišli? Nebojte se zeptat v komentářích.

Posted by Andrej Bóna in Blog, 0 comments