Akce

8 hrdinů, kteří každý den mění svět (a jak se s nimi seznámit)

8 hrdinů, kteří každý den mění svět (a jak se s nimi seznámit)

Jak nás učí Batman nebo Arrow, hrdina se nemusí nutně nechat pokousat pavoukem nebo se stát obětí jaderné nehody, aby mohl zachraňovat svět. V CERES jsme se porozhlédli kolem sebe a jenom v okolí Brna jsme jich našli víc než osm. A svolali jsme je dohromady, aby se mohli pochlubit svým příběhem.

V sobotu 3.11. se u Tří ocásků v rámci druhého ročníku konference Umění změny sejdou lidé, kteří vytváří svět bez peněz, zakládají vlastní vesnice, bojují proti Nike a Adidas a v neposlední řadě nás učí, že ke štěstí nepotřebujeme tisíce a tisíce věcí. Každý z nich má dvanáct minut na to, aby tě seznámil se svojí cestou, a ty pak rozhodneš, kdo tě zaujal nejvíc, a naskytne se ti neopakovatelná příležitost si s nimi sednout na pivo a zeptat se na cokoliv tě jen napadne.

Jmenovitě se můžeš těšit na:

  1. Alvin Korčák – autor blogu www.minimalisticky.cz, jeden z největších českých bloggerů k tématu
  2. Barbar Punk – členové folk-punkové skupiny, kteří se rozhodli začít nový život ve své vlastní osadě
  3. Daniel Surmař – zakladatel ekologické a sociálně zodpovědné slow fashion značky Growe
  4. A řada dalších

Abychom akci, co nejvíce zpřístupnili, rozhodli jsme se zavést pouze dobrovolné odchodné. Na místě si můžeš za svoje objednat připravený veganský oběd nebo vyrazit do některé z blízkých restaurací v okolí.

Umění změny ti nabízí ojedinělou možnost setkat se s lidmi, kteří se nebojí udělat krok z řady a začít aktivně působit na svět kolem sebe tak. Pro setkání s nimi ti zbývá udělat jedinou věc – vyplnit tento krátký formulář, abychom věděli, že s tebou můžeme počítat (ale hlavně nám jde o alergeny – nechceme tě přece otrávit).

Posted by Andrej Bóna in Akce
Kemp Ceresu na Barbarské osadě

Kemp Ceresu na Barbarské osadě

Ceres všechny zve na svůj první letní Kemp, který se bude konat v nefalšované Barbarské osadě 30km severozápadě od Brna, poblíž dálničního odpočívadla Devět křížů.

Témata

• Solidární ekonomika
• Družstevní pivovar
• Místní potraviny
• Autonomní komunity
• Permakulturní zahradničení
• Místní ekonomika

Hosté

• Ilona Švihlíková, ekonomka
• Barbar Mamut, duchovní otec Barbarské osady
• Karel Růžička, předseda Alternativy Zdola
• Jiří Guth, zakladatel Družstevního inkubátoru

Program

10-18 debaty
18- do padnutí – pravá barbarská zábava😊
Odjezd v neděli dopoledne
Spaní ideálně ve vlastních stanech (zatím jednáme i o dalších možnostech), program se dá zvládnout i na otočku v sobotu.
Strava zajištěna, ešusy raději se sebou.

Jak se dostat na místo

Pro pěší

Z Brna pojedete autobusem IDOSu číslo 401 ze zastávky Brno, Kyjevská nebo autobusem soukromého dopravce z hlavního autobusového nádraží Zvonařka na zastávku Lesní Hluboké, motel devět křížů. Cesta trvá cca. 20 minut.
Odtamtud se napojíte na žlutou turistickou stezku směrem na obec Lesní Hluboké, po asfaltce dojdete přímo do obce a tam se kolem bazénu Azuro dáte dolů na lesní stezku (pořád se držíte žluté).
Po asi 20 minutách chůze z kopce dojdete do údolí, kde překročíte potok a dáte se doprava- nyní již opusťte žlutou značku. Po asi třech minutách dojdete kolem maringotky přímo na Osadu ke Starému mlýnu.

Ideální spojení na sobotu:
Linka č. 401
Brno, Dunajská (linky 6 a 8) v 8:37
Příjezd do Lesní Hluboké 9:12
Jízdné 34 Kč/ s šalinkartou pro Brno 27 Kč

Pro auta

Z Brna najedete na D 1 a na 168.kilometru sjedete na Domašov. Pak se dáte doleva, projedete kolem velkého hotelu Annahof a pofrčíte na Přibyslavice. Zahnete z hlavní doprava přímo do Přibyslavic a pojedete pořád rovně po nynější hlavní. Po chvíli dojedete na lesní křižovatku, kde se podle ukazatele dáte doprava k vesnici Radoškov, kam po malé chvilce dojedete. Projeďte dědinu až na konec, kde se před vámi ukáže polňačka, která vede směrem z kopce do údolí.
Po té se dejte a dojedete na rozcestník k Borkovcově pile, kde vás dřevěný ukazatel navede na Lesní Hluboké ostrou zatáčkou doleva.
Pak už projedete kolem osamocené hájenky po travnaté cestě a když pojedete pořád rovně do lesa, ocitnete se na barbarské osadě.

mapa cesty na Barbarskou osadu

Posted by administrator in Akce, 0 comments
Kalendárium – červen

Kalendárium – červen

Začínáme s kalendářem akcí, které byste si neměli nechat ujít. Nejedná se pouze o akce Ceresu, ale o všechny akce na jižní Moravě, které se dotýkají lokální ekonomiky.

26. – 27. 5. — Jak na dešťovku – kutilsky i přes dotace

Centrum Veronica Hostětín

Chcete se setkat s někým, kdo má přehled o možnostech, dotacích a technologiích pro využití dešťové vody a hledat společně řešení pro váš dům?

Témata:
• Jak (a proč) zachytit dešťovou vodu nejenom na zahradě ale i v bytě na balkóně
• Zásady pro využívání dešťovky
• Hospodaření s vodou dříve a dnes
• Jak se sucha v ČR vyvíjí z pohledu: minulost, současnost, budoucnost
• Modrá úsporám – jak na dotace na dešťovou vodu
• Praktické ukázky – kompostovací toalety a exkurze – opatření pro úsporu vody realizované v Hostětíně
• Technická řešení, jak v praxi sbírat a využívat dešťové příp. i odpadní recyklované vody v domácnosti.
• Rozbory dešťových vod (lze přinést vzorek)

Bližší info: https://www.facebook.com/events/444139692664883/

6.6. — Workshop Zero Waste

Dobrovolnické centrum 67, Brno

Život bez odpadu – realita nebo utopie? Worskhop nabídne konkrétní rady a tipy, jak si odpad do života nepouštět a jak si s tím, co v něm přece jen skončí, poradit co nejvíce ohleduplně k lidem i k přírodě.

Průměrný Čech či Češka vyprodukují každý rok více než 300 kilogramů odpadu. Můžeme se to naučit změnit! Zero waste – život bez odpadu nabízí konkrétní rady a tipy, jak si odpad do života nepouštět a jak si s tím, co v něm přece jen skončí, poradit co nejvíce ohleduplně k lidem i k přírodě. V mnohém to není žádná novinka jako spíše návrat k tomu, co naše babičky a dědové dělávali úplně běžně.

Dozvíte se, proč je dobré proti odpadu bojovat, o čem bezodpadový životní styl je a jak jej prakticky a jednoduše uskutečnit. Workshop vedou holky z blogu Czech Zero Waste. Přijďte a dozvíte se víc.

Bližší info: https://www.facebook.com/events/160038451509442/

14. – 15.7. — Kemp Ceresu

Barbarská osada, u Devíti křížů

Bližší info: První kemp Ceresu. Podrobnosti připravujeme. Možná dojede i Ilona Švihlíková.

Posted by administrator in Akce, 0 comments
Cerealie – konference o globálních problémech a lokálních řešeních jejich dopadů

Cerealie – konference o globálních problémech a lokálních řešeních jejich dopadů

V týdnu od 12. do 19. dubna se v Římě slavily CEREALIE — slavnosti a hry na počet bohyně Ceres. Při příležitosti tohoto svátku naší jmenovkyně Ceres organizuje 14.dubna od 10 hodin v Knihovně Jiřího Mahena v Brně, Kobližná 4, konferenci Cerealie. Budeme na ní řešit problémy světa a řešení jejich dopadů na místní úrovni.

prof. PhDr. Ing. Josef Šmajs, CSc.

Konflikt s přírodou

Vystudoval strojní inženýrství a filosofii. Zabývá se filosofickými otázkami civilizační krize, kterou chápe jako existenciální konflikt kultury s přírodou. Vytvořil originální koncept evoluční ontologie, je autorem mnoha knih s ontologickou a ekologickou tematikou, které jsou překládány do jiných jazyků

Ing. Květa Pohlhammer Lauterbachová

Monetární politika

Vystudovala VŠE v Praze, věnuje se především finančnímu a bankovnímu systému a jeho modernizaci a modelům obecně prospěšné ekonomiky. Působí také jako překladatelka a publicistka.

PhDr. Adam Votruba, Ph.D.

Paradox úroků

Vystudoval historii a filosofii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy, věnuje se bádání na pomezí historie a etnologie. Jako publicista přispíval svými komentáři do mnoha medií. Je autorem několika odborných i populárně naučných knih. V publikaci Paradox úroků –  dějiny konceptu bezúročné měny představuje alternativní proud ekonomického myšlení.

Mgr. Lukáš Perný

Družstevnictví

Podílel se na Slovensku na založení Centra pre rozvoj ekonomickej demokracie, píše pravidelné články pro kulturní a geopolitický magazín Zem a vek, vydává studie pro Nové Slovo a na svém blogu. Od roku 2017 participuje na projekte DAV DVA.

Ing. Milan Smrž

Lokání energetika

Předseda národní sekce a viceprezident evropské asociace EUROSOLAR pro obnovitelnou energii. Vedle toho se věnuje přímé ekologické výchově a projektové i fyzické realizaci energetických projektů v rámci oficiální české rozvojové spolupráce.

Bc. Pavel Matoušek

Lokální měny

Iniciátor pokusu o zavedení první funkční místní měny v ČR, kterou se snažil zrealizovat v jihočeském městečku Velešín.

Posted by administrator in Akce, 0 comments
Umění změny

Umění změny

V jednom dni bojovat za jaderné odzbrojení, ekonomickou demokracii, udržitelnou ekonomiku nebo středověký skanzen – i tak může vypadat dobře strávená sobota 11.11.2017 ve Velkém společenském sále Knihovny Jiřího Mahena, Kobližná 4.

Ve spolupráci s řadou progresivních organizací pořádá CERES konferenci Umění změny, kde budeme společně hledat odpovědi na řadu problémů dnešního světa. Nenechte se ovšem odstrašit vágním slovem „konference“ – dlouhé nezáživné teoretické proslovy jsou to poslední, co můžete čekat. Naopak každý z řečníků má vyhrazen prostor patnácti minut, aby pro svou myšlenku posluchače nadchl, a potom už je na každém z návštěvníků zvlášť, aby se připojil k diskuznímu koutku, který ho zaujme nejvíc. A když se vám nepovede přes veškerou snahu být na dvou takových místech zaráz? Nevadí, výstupy řečníků budou nahrávány, a posléze si je všechny můžete zhlédnout na Youtube nebo si je stáhnout ve formě audio podcastu do vašeho smartphonu, tabletu nebo mp3 přehrávače.

Ze zatím potvrzených řečníků se můžete těšit na Xénii Kaduchovou z Nových odborů, mírového aktivistu a odborníka na jaderné odzbrojení Pavla Křiváka a v neposlední řadě na duo Barbar Mamut a Horset Vládce, kteří se kromě punku věnují i výše zmíněnému skanzenu nebo férové čajovně. Ale tím samozřejmě výčet speakerů nekončí – dorazí i nejrůznější drobní podnikatelé, ekologičtí farmáři, filozofové minimalismu a další.

A závěrem? Jestli hledáte způsob, jak zužitkovat sobotu v Brně, tak neváhejte a za CERES.

Posted by administrator in Akce, 0 comments
Ceres otvírá své brány

Ceres otvírá své brány

V pondělí 11.září 2017 od 18 hodin se na vás těšíme na naší první otevřené schůzce v Baru Závist, v Komíně na ulici Závist 5. Pokud se chcete dozvědět něco bližšího o lokální ekonomice nebo plánech Ceres jste vítáni. Zájemci se mohou hned po úvodu zapojit v druhé části večera do přípravy naších aktivit.

Posted by administrator in Akce, 0 comments